Stro inblazen: zo werkt dat
In proeftuin DreamHûs testen ondernemers innovaties in de praktijk. Soms doen ze dat voor het eerst en dat betekent dat ze gaandeweg het proces aanscherpen en optimaliseren. Het stro inblazen, uitgevoerd door de Stro-inblaascoalitie, in bestaande woningen is daar een mooi voorbeeld van. Lang niet elke zolder is hetzelfde, hoe kun je deze ruimte het best voorbereiden en wat zijn de te nemen stappen? In de video hieronder laten Joost van der Waal – Isoleerbewust en Nikos Kounoupiotis – Dynami Bouwservice de stappen van het isoleren met stro zien. Ook deelt de stro-inblaascoalitie waardevolle verbeterpunten die ze tijdens de installatie hebben ontdekt.
Constructie versterken
Voor de pilot zijn de bouwdetails opgesteld door Building Balance gebruikt. Echter het opdikken van bestaande gordingen met een grote hoeveelheid M12 bouten om de 20 cm, maakt de constructie erg zwaar. Daarnaast is het kostbaar en tijdrovend.
Mogelijke andere oplossingen zijn:
- Tellerkopschroeven – Deze verbeteren de draagkracht van de bestaande gording waardoor deze ook het stropakket kan dragen.
- Gording verbreden – Gording ernaast zetten en deze doorschroeven, zodat de gording als een geheel gaat werken.
- Gekoppelde gording toevoegen – Plaats een losse extra gording naast de bestaande gording. Die kun je doorkoppelen aan de bestaande gording waardoor het systeem dragend blijft en het extra gewicht van het stropakket kan dragen.
- Losse gording toevoegen – Een losse extra gording naast de bestaande gording plaatsen. Bevestig deze in de balkschoenen op de bouwmuren, koppel ze niet door aan de bestaande gordingen. Zie het detail hier.
- Ligger toevoegen – in Duitsland wordt deze veelvoorkomende methode toegepast met doormidden gezaagde houten I-profielen
Inblazen
De inblaasmachine loopt snel vast op stro. Er is een fijne afstelling van de machine nodig. Hieronder een aantal tips:
- EM325 niet te veel stro in 1 keer erin gooien (halve baal), anders geeft de machine foutmelding op het roerwerk.
- Schuif (materiaaltoevoer die gaat van 100-0%) op 25%.
- Dichtheid testen eerst met een testbox en daarna zo goed mogelijk met een wortelmeting op moeilijke plekken en daar waar je te lage dichtheid vermoedt.
- Tel de balen – is er ingegaan wat je hebt uitgerekend?
- Kies niet voor te flexibele transportslangen voor het inblazen van stro. Hierdoor verstopt de slang en kan de machine minder goed inblazen. Een stevigere slang van Stemerdink wordt aangeraden.
- Gebruik een inblaasnaald van 75mm en niet van 63 mm.
Afwerking & brandveiligheid:
Bij toepassing van een biobased vezelisolatie met brandklasse E, komt het voldoen aan de brand- en rookklasse, zoals vereist in het Bbl art. 5.12 lid 2 in combinatie met art. 4.43 lid 1, volledig aan op de afwerking. Hoewel niet expliciet vereist, moet je wel rekening houden met een minimale tijdsduur voor de weerstand van de afwerking bij brand.
- Bij verbouw wordt 15 mm OSB voorzien van mes- en groef of 12,5 mm gipskartonplaat met afgewerkte langsnaden met achterliggende houten rachels, als noodzakelijk gezien om aan brandklasse D te kunnen voldoen.
- Als je toch dunnere afwerkplaten wilt, moet je brandvertragers in je vezelisolatie gaan toevoegen en testen.
Wil je meer weten over deze innovatie? Neem contact op Floor Hoogenboezem.
